Toksyna botulinowa typu A na zmarszczki 

Last modified date

botox na zmarszczki

Botox – ten preparat zna każdy. Stosowany od początku lat 90. w Polsce, szybko pobił serca pacjentów gabinetów medycyny estetycznej jako 15-minutowy sposób na pozbycie się zmarszczek mimicznych i niemal natychmiastowe odmłodzenie rysów twarzy. Botulina to białko o silnym działaniu neurotoksycznym – jednak bez obaw! Stężenia i dawki wprowadzone do stosowania w medycynie estetycznej czynią preparaty zawierające jad kiełbasiany absolutnie skutecznymi.

Po jakim czasie działa botox? Jak długo utrzymują się efekty działania? Kiedy zabieg można powtórzyć? Opowiadamy na pięć najczęstszych pytań dotyczących zabiegów wygładzania zmarszczek i poprawy owalu twarzy za pomocą preparatów z toksyną botulinową (jad kiełbasiany).

Czytaj również: Prawdziwe oblicze botoksu (toksyna botulinowa) – fakty i mity

#1 Jakie są zalecenia po botoksie?

Kiedy już poddamy się terapii iniekcji toksyny botulinowej, do tygodnia po zabiegu należy unikać zwiększonej aktywności fizycznej, ekstremalnie wysokich lub niskich temperatur otoczenia i ich wahań. Przez 24h przed, zarówno jak i po zabiegu, nie spożywaj alkoholu. Zapewnia to komfort i bezpieczeństwo zabiegu – alkohol bowiem rozrzedza krew, co z kolei może prowadzić to znacznego pogorszenia krzepliwości krwi podczas samych iniekcji botoksu.

#2 Oprócz usuwania zmarszczek mimicznych, jakie są inne zastosowania botoksu?

Toksyna botulinowa typu A na zmarszczki to najszerzej znane zastosowanie botoksu. Jad kiełbasiany jest również stosowany w leczeniu miejscowej nadpotliwości (pachy, dłonie, stopy, twarz), gdyż skutecznie blokuje pracę gruczołów odpowiedzialnych za wydalanie potu. Toksyna botulinowa pozwala pozbyć się dziąsłowego uśmiechu. Przewlekłe migreny oraz bruksizm (mimowolne zgrzytanie zębami) to również problemy, które rozwiązuje botulina. Jej działanie jest jednak tymczasowe – w zależności od stężenia i częstotliwości zabiegów, jest to 6-12 miesięcy. Po pewnym czasie od podania, botox jest stopniowo wydalany z organizmu, aż efekty jego działania zanikają całkowicie.

To może cię zainteresować: Leczenie nadmiernego pocenia botoxem

#3 Czego nie wolno po botoksie?

Przez minimum 4 godziny po zabiegu kategorycznie zabrania się dotykania, masowania miejsc iniekcji botoksu. Należy unikać pochylania głowy, schylania się, skakania, spoczynku w pozycji leżącej. Wskazane jest natomiast, aby przez kilkanaście (do 24h) od iniekcji botoksu możliwie ograniczyć mimikę twarzy. Przez 24 godziny po zabiegu należy również unikać fizycznego forsowania organizmu (basen, siłownia) i nagłych zmian temperatury ciała lub otoczenia (solarium, sauna, zabiegi krioterapii). Dla pewności, że botoks odniesie oczekiwany skutek, przez dobę po wizycie w gabinecie medycyny estetycznej nie należy poddawać się masażom ciała. Do 7 dni po zabiegu należy wstrzymać się z wykonywaniem peelingów twarzy lub masowania rejonów, gdzie podawany był botox. Typowo jak w przypadku zabiegów, gdzie nawet najcieńsza igła przerywa ciągłość skóry, tak również w przypadku usuwania zmarszczek botoksem przez 2-3 dni po iniekcji nie wolno dotykać twarzy brudnymi rękoma oraz unikać sytuacji zwiększających ryzyko pojawienia się infekcji skóry. Poddając się zabiegom z botoksem w lecie należy mieć na uwadze, aby przez 4-5 dni po zabiegu unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

#4 Przeciwwskazania do botoksu

U kogo nie można wykonać zabiegu iniekcji botoksu? Przeciwwskazaniami do usuwania zmarszczek botoxem są: stany zapalne skóry, infekcje i nowotwory skóry, alergie na którekolwiek ze składników preparatów, zaburzenia krzepnięcia krwi, stwardnienie zanikowe boczne lub inne choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Niewskazane jest stosowanie botoksu u kobiet w ciąży lub podczas karmienia piersią.

#5 Czy można “przesadzić” z botoksem?

Jak w przypadku każdego innego zabiegu kosmetycznego, wskazany jest umiar. Wraz z kolejnymi iniekcjami botoksu bowiem organizm wytwarza przeciwciała, które osłabiają działanie białek botoksu. Oznacza to, iż wykonywanie iniekcji botoksu częściej niż to zalecane przez specjalistę medycyny estetycznej, lub niestosowanie się do zaleconych dawek, może prowadzić do pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych – takich jak znaczne ograniczenie mimiki twarzy, dokuczliwe i długotrwałe bóle głowy, nienaturalny wygląd twarzy, “napompowane” usta, etc. Jeżeli jednak stosujemy się do zaleceń lek. med. estetycznej, zabieg wygładzania zmarszczek toksyną botulinową nie będzie niósł żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia.

Czytaj więcej:

  1. Botox – usuwanie lwiej zmarszczki – klinika estetyki we Wrocławiu
  2. BOTOKS – pogromca zmarszczek. Co warto o nim wiedzieć? – poradnikzdrowie.pl