Wszystko co chcesz wiedzieć na temat rozstępów

Last modified date

Rozstępy najczęściej to wrzecionowate pasma pojawiające się na brzuchu, po wewnętrznej stronie ud, na pośladkach, najczęściej u płci pięknej, chociaż zmagają się z nimi również mężczyźni. Są rezultatem zerwania włókien kolagenowych z powodu nadmiernego rozciągnięcia skóry, która nie nadąża z syntezą nowego kolagenu. 

Wymienić można kilka czynników, które sprzyjają pojawieniu się problemu rozstępów: 

 • Uwarunkowania genetyczne – dziedziczna skłonność do rozstępów
 • Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, czy to podczas okresu dojrzewania czy ciąży 
 • Znaczne wahania wagi – nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej i rozrost mięśni w krótkim czasie
 • Zaburzenia tkanki łącznej 
 • Styl życia – rozstępom sprzyjać może również siedzący tryb życia, niezdrowa dieta
 • Szybki wzrost w okresie dojrzewania 

Laser frakcyjny pozwala na redukcję rozstępów na udach i pośladkach, ramionach, łydkach, brzuchu i piersiach. 

Kremy czy też “domowe” sposoby na rozstępy mogą okazać się skuteczne jedynie w przypadku świeżych rozstępów, które nie zmieniły jeszcze zabarwienia na jaśniejsze niż odcień otaczającej skóry. 

Czytaj również: Czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu

Różne metody usuwania rozstępów

Najskuteczniejsza metoda usuwania rozstępów to bezsprzecznie laser, najczęściej frakcyjny CO2 nieablacyjny.  

 • mezoterapia igłowa – mikro nakłuwanie koktajlami witaminowymi lub preparatem przygotowanym na bazie składników krwi (osocze, fibryna, komórki macierzyste)
 • Dermapen – niezwykle precyzyjne mikronakłuwanie skóry preparatem odżywczym lub tak jak w przypadki mezoterapii mikroigłą, rozstworem pozyskanym z krwi pacjenta
 • inne lasery 

Metody te można połączyć w jedynym planie leczenia. 

Jak działa laser frakcyjny w zabiegach usuwania rozstępów?

Mikrowiązki lasera frakcyjnego działają głęboko w skórze (do 1.5 cm), gdzie powodują kontrolowane uszkodzenia skóry właściwej. Rezultatem jest regeneracja włókien skóry i intenstywna przebudowa skóry – zmienione chorobowo kmórki stopniowo zastępowane są przez nowe.  

Działanie lasera stymuluje pracę fibroblastów, które z kolei odpowiadają za syntezę nowego kolagenu i elastyny. Laser frakcyjny pomaga przywrócić jednolity koloryt skóry, poprawia teksturę, skóra staje się gładsza. 

Jak przygotować się do zabiegu? 

Nawet jeżeli ogólnie cieszymy się dobrym zdrowiem, jest kilka tymczasowych przeciwwskazań, które przemawiają za tym, by wsztrymac się z zabiegiem laserowym. Są to świeża opalenizna, uszkodzenia naskórka i podrażnienia na skórze objętej zabiegiem, czynna infekcja. Zabiegów laserowych nie wykonuję również u kobiet w ciąży. 

Na zabieg najlepiej stawić się z już oczyszczoną skórą (bez balsamu czy samoopalacza),  nie wykonujemy depilacji na 2-3 dni przed zabiegiem, bo stwarza to ryzyko zadrapań i podrażnień, które krótkotrwale uniemożliwią wykonanie zabiegu laserem. Należy zachować odstęp między innymi zabiegami estetycznymi – jeżeli wcześniej poddajemy się innym kuracjom głęboko złuszczającym, najlepiej odczekać 2 tygodnie zanim poddamy się lateroterapii. Po innych zabiegach laserem, zalecany jest odstęp minimum czasowy 4-5 tygodni, by skóra miała możliwość regeneracji.  

Nie ma wskazań co do specjalnej, dedykowanej pielęgnacji obszaru skóry gdzie usuwane były rozstępy. Należy zachować normalną higienę miejsca gdzie zastosowano laser, do mycia stosować delikatne bezzapachowe mydło, do osuszania skóry czysty ręcznik materiałowy lub jednorazowy papierowy. Celem jest uniknięcie dodatkowych podrażnień skóry, dlatego do czasu wygojenia najlepiej jest zrezygnować z peelingów, które dodatkowo złuszczają naskórek. Odstawiamy tez inne kosmetyki na bazie alkoholu etylowego (wysusza). 

Typowe po zabiegiegu jest zaczerwienienie i niewielki obrzęk, ale powinny ustąpić samoczynnie do max 2 dni. W miejscach gdzie zazwyczaj wykonuje się redukcję rozstępów skóra nie jest tak cienka i wrażliwa jak skóra twarzy, stąd też niewielkie dolegliwości po działaniu lasera. 

Czy usuwanie rozstępów laserem boli?

Stosowany przez nowoczesne kliniki medycyny estetycznej laser frakcyjny wyposażony jest system chłodzenia, więc zabieg nie sprawia bólu, jeżeli pacjent obawia się dyskomfortu to przed zabiegiem powierzchnia skóry znieczulana jest żelem z anestetykiem. Ogólnie zabieg powinien być bezbolesny. 

 

Laserowe usuwanie rozstępów czy kompleksowa terapia z udziałem mezoterapii czy Dermapen przyniesie trwałe efekty – pod warunkiem, że zadbamy o regularną aktywność fizyczną i wcielimy w życie zdrowe nawyki żywieniowe. 

 

Polecane linki:

 1. Usuwanie rozstępów w Nowa Estetyka – Nowa Estetyka Gabinet Medycyny Estetycznej, ul. Biskupia 4/2, 50-148 Wrocław
 2. http://party.pl/porady/uroda/zabiegi-kosmetyczne/laserowe-usuwanie-rozstepow-na-czym-polega-i-ile-kosztuje-111963-r1/
 3. https://parenting.pl/laserowe-usuwanie-rozstepow-jak-wyglada-i-ile-kosztuje