Czego oczekiwać od zabiegów usuwania zmarszczek botoksem?

Last modified date

efekty po zabiegu botoksu

Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące zabiegów wstrzyknięcia toksyny botulinowej.

Ile kosztuje zabieg usuwania zmarszczek za pomocą botoksu?

Cena zastrzyków z botoksu to nie cena za jednostkę preparatu (jak w przypadku innych wypełniaczy stosowanych w zabiegach wygładzania skóry) – dostosowanie objętości podanego preparatu pozostaje w gestii lekarza (pamiętajmy, że zabiegi botoksem mogą być przeprowadzane jedynie przez uprawnionego lekarza medycyny estetycznej).

Cena zabiegu botoksem należy od wykorzystanego preparatu. Stężenie roztworu przygotowywane jest przez lekarza zgodnie z zaleceniami producenta preparatu.

Czy botoks trwale usunie moje zmarszczki?

Zacznijmy od wyjaśnienia, iż efekt wygładzenia zmarszczek po botoksie jest jedynie tymczasowy – zazwyczaj utrzymuje się średnio 6-7 miesięcy, a po tym czasie należy wykonać zabieg uzupełniający dostrzyknięcia botoksu.

Po drugie, zabieg botoxem będzie skuteczny (da wizualnie zauważalne wygładzenie skóry) jedynie w przypadku ostrzykiwania toksyną płytkich zmarszczek mimicznych. W przypadku utrwalonych bruzd i głębokich zmarszczek, dodatkowo wymaga się wypełnienia zmarszczek za pomocą wypełniacza – np. na bazie kwasu hialuronowego.

Czytaj również: Usuwanie zmarszczek twarzy toksyną botulinową typu A

W jakim wieku można stosować botox?

Zastrzyki z toksyny botulinowej nie są ograniczone wiekiem pacjenta, jeżeli chodzi o zastosowania estetyczne. Zależnie od tego, jak bogata jest nasza mimika i ekspresja twarzy, możemy poddać się zabiegowi profilaktyki anti aging już po 20. roku życia. Zasadność zabiegu ustala się podczas pierwszej konsultacji lekarskiej, gdzie oceniany jest stan zaawansowania problemu i lekarz medycyny estetycznej przedstawia realne do osiągnięcia efekty wygładzenia skóry po iniekcji botoksu.

Czy to prawda, że zabieg botoksem wykonany raz należy już powtarzać systematycznie do końca życia?

Niektóre z pacjentek medycyny estetycznej szybko uzależniają się od efektów zabiegów poprawy urody. Istotne jest, że przed pierwszym zabiegiem oraz w trakcie leczenia wykonuje się systematyczne fotografie miejsc objętych zabiegiem. W dłuższym okresie szczegółowa dokumentacja umożliwia obiektywną ocenę efektów. Nierzadko zdarza się, że tracimy zdolność realnej oceny naszego wyglądu i po kilku tygodniach pod zabiegu botoksem przyzwyczajamy się do gładkiej skóry, twierdzimy, że efekty nie są już zadowalające i toksyna zaczęła ustępować. Co jest prawdą to fakt, że połączenia nerwowe pierwotnie zablokowane przez zastrzyk toksyną, mają zdolność regeneracji – po kilku miesiącach więc stopniowo zdolność marszczenia skóry zostaje przywrócona.

Zaletą zabiegów medycyny estetycznej jest fakt, że poddawanie się ich działaniu jest dobrowolne – raz wykonane zastrzyki z botoksu nie muszą być już nigdy powtarzane, jeżeli nie będziesz zadowolona z efektów lub uznasz po prostu, że botoks nie jest dla Ciebie.

Dowiedz się więcej: Fakty i mity na temat toksyny botulinowej

Jak często powtarza się zastrzyki z botoksu?

Przyjmuje się, że czas utrzymywania się efektów działania botoksu to średnio 6 miesięcy. Jednak liczba ta zależy od wielu czynników indywidualnych, takich jak wiek, tryb życia, metabolizm, nasza naturalna ekspresja twarzy, mimika. Czas trwania efektów wydłuży się oczywiście w przypadku wykonania zabiegów uzupełniających, kiedy tylko relaksacja mięśni po pierwszym zabiegu uległa nieco zmniejszeniu po kilku tygodniach od zabiegu. Tendencja wskazuje, że botoks utrzymuje się najkrócej na skórze okolic oczu. Najdłuższe efekty utrzymują się natomiast w przypadku zmarszczek na czole.

Czy migreny to naturalny skutek działania botoksu?

Tymczasowe bóle głowy pojawiają się u niektórych pacjentów jako reakcja organizmu na działanie jadu kiełbasianego. Zazwyczaj dolegliwości ustępują po kilku dniach.

Czy zabieg botoksem można wykonać tylko u specjalisty medycyny estetycznej? Co z zabiegami w gabinetach kosmetycznych?

Toksyna botulinowa typu A należy do jednych z najsilniej działających neurotoksyn – przy wyborze naszego gabinetu przed zabiegiem botoksem nie należy kierować się jedynie ceną jako wyznacznikiem. Kiedy zabieg zostanie przeprowadzony przez osobę nieuprawnioną, bez doświadczenia, ryzykujemy, że stężenie toksyny podanej domięśniowo będzie znacznie wyższe niż dawka uznawana za bezpieczną. Stwarzamy w ten sposób zagrożenie nie tylko dla naszej urody, ale zdrowia i życia.

Przydatne strony – dowiedz się więcej na temat zastrzyków z toksyny botulinowej – na lwią zmarszczkę, leczenie nadpotliwości lub migreny:

  1. Usuwanie zmarszczek mimicznych botoxem – klinika estetyki we Wrocławiu
  2. Siódme poty, czyli jak walczyć z nadpotliwością – wyborcza.pl