Czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu

Cellulit to przypadłość będąca zmorą żeńskiej części społeczeństwa, uznawana niemal za defekt cywilizacyjny, dotyczny nawet kobiet o szczupłej sylwetce, prowadzących relatywnie aktywny tryb życia. Cellulit pojawia się u coraz to młodszych kobiet, już nawet w wieku dorastania. Skalę schorzenia obrazuje następujące porównanie: na grupę 100 osób składać się będzie.. 99 kobiet z problemem cellulitu oraz tylko jeden mężczyzna! Na taki stan rzeczy wpływa większa zawartość tkanki tłuszczowej w sylwetce żeńskiej oraz hormon: estrogen. Estrogen podaje się mężczyznom w trakcie leczenia raka prostaty, i wtedy to efektem ubocznym leczenia może być pojawienie się cellulitu. Pacjentkami, które zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej z problemem cellulitu na udach i pośladkach, to przeważnie kobiety młode, 20-30 letnie.
Czytaj również: Co to jest mezoterapia frakcyjna? Praktyczne informacje o zabiegu na twarz i “skórkę pomarańczową”
Jak powstaje cellulit?
W początkowej formie cellulit jest niewidoczny, w stadium zaawansowanym to grudki wyczuwalne pod skórą. Najczęściej cellulit pojawia się na zewnętrznej stronie ud oraz na pośladkach. Przyczyną powstawania cellulitu jest wadliwe mikrokrążenie – dlatego też tak często powiązane jest z siedzącym trybem życia, niemal pozbawionym aktywności fizycznej, u osób wykonujących pracę biurową.
Kto ma skłonność do cellulitu?
Cellulit to przypadłość charakteryzująca kobiety rasy białej. Oprócz czynników na które nie ma wpływu – procent tkanki tłuszczowej w organizmie, który jest naturalnie większy niż w sylwetce męskiej, oraz działanie estrogenu, istnieje jednak szereg czynników, na które wpływ mamy. Zwrócić uwagę należy na sposób odżywiania – cellulitowi sprzyja dieta bogata w słodycze i produkty wysoce przetworzone, dużą zawartość tłuszczu w spożywanych produktach oraz antybiotyki, którymi faszerowane są zwierzęta hodowlane. Praca głównie siedząca, jak i stojąca, sprzyjają powstawaniu cellulitu – oba powodują problemy z mikrokrążeniem. Korzystna w walce z cellulitem i w przeciwdziałaniu jego powstawaniu jest wszelka aktywność fizyczna.
Czytaj również: Lista najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej AD 2017
Wyróżnia się 4 stadia tego schorzenia
W I etapie powstawania cellulit nie jest widoczny gołym okiem – problem wadliwego mikrokrążenia można zdiagnozować jedynie badaniem mikroskopowym. W stadium II cellulitu, jest on widoczny gołym okiem, jednak jedynie kiedy zmarszczymy fałd skórny w strategicznym dla powstawania cellulitu obszarze. Etap III – powstaje tak zwana skórka pomarańczowa. Etap IV – najbardziej zaawansowany – to wyczuwalne grudki i guzowate zmiany. W tym etapie zabiegi medycyny estetycznej najczęściej okazują się nieskuteczne, dlatego też tak istotne jest szybkie działanie, zaraz po zdiagnozowaniu pierwszych oznak cellulitu, kiedy proces ten będzie najłatwiej odwrócić.
https://www.youtube.com/watch?v=txBmf83N8BI
Dowiedz się więcej na temat walki z rozstępami i skórką pomarańczową:
- Modelowanie sylwetki – usuwanie rozstępów i cellulitu w gabinecie medycyny estetycznej we Wrocławiu
- Usuwanie cellulitu – czym jest cellulit, metody, przeciwwskazania – portal.abczdrowie.pl