Kwas hialuronowy na asymetrię ust

Nierzadko poprawa kształtu i rozmiaru wargi dolnej czy górnej zupełnie zmienia widziane proporcje twarzy. Najpopularniejszą metodą wypełniania ust są iniekcje kwasu hialuronowego. Preparaty te zazwyczaj znane są jako wypełniacze w zabiegach powiększania zbyt wąskich ust, gdzie zabieg ma charakter typowo estetyczny, wedle uznania pacjenta. Jednak preparaty z hialuronem stosuje się również do korekty poważnych asymetrii warg po rozszczepie podniebienia lub/i wargi, po którym szpecącą pamiątką jest tzw. zajęcza warga. 

Jak długo widać efekty działania kwasu? 

Utrzymanie produktu w miejscu iniekcji to nie tylko kwestia samego preparatu i jego gęstości (co zależy od usieciowienia cząsteczek kwasu), ale także indywidualnych predyspozycji pacjenta do metabolizmu cząsteczek kwasu. Niezbyt zdrowy tryb życia, częste spożywanie alkoholu a już na pewno palenie, przyspieszają rozkład kwasu. Cząsteczki kwasu są w bezpieczny sposób, stopniowo wydalane z organizmu. Nie powodują skutków ubocznych czy odkładania się kwasu w organizmie, dlatego też nie ma przeszkód, by zabiegi kwasem HA regularne powtarzać. Zazwyczaj pełen efekt utrzymuje się 10-12 miesięcy, zależnie od produktu (producenci podają na opakowaniu estymowany czas utrzymania kwasu w miejscu iniekcji). Potem efekt działania wypełniacza stopniowo zanika – nie ma jednak mowy o nagłym powrocie ust do wielkości i kształtu sprzed zabiegu. Proces metabolizmu kwasu hialuronowego jest trwa zazwyczaj kilka miesięcy. 

Korekta poważnych asymetrii ust 

W Polsce notuje się dość wysoki odsetek przypadków urodzeń z wadą rozwojową jaką jest rozszczep warg jednostronny lub obustronny.  Proces leczenia jest wieloletni, zazwyczaj wymaga kilku operacji z zakresu chirurgii plastycznej, by nadać ustom kształt, który uznać można za “normalny”.  Działania ortodontyczne są również bardzo często konieczne. Nawet jeżeli ustom uda się nadać akceptowalny kształt, problemem pozostają szpecące blizny wokół ust, a szczególnie ponad górną wargą i poniżej nosa. Niestety nie da się ich całkowicie usunąć. Wymagania do zabiegu korekty ust kwasem hialuronowy po rozszczepie wargi: 

  • pacjent musi mieć skończone 18 lat,
  • od chirurgicznego zabiegu scalenia rozszczepienia warg musi minąć co najmniej 12 miesięcy.
  • Kwas hialuronowy pozwala zwiększyć objętość czerwieni warg i wyrównać asymetrię pionową lub między górną i dolną wargą. 

Dodatkowym nieinwazyjnym sposobem poprawy wyglądu ust po rozszczepie jest makijaż permanentny. Pozwala on nie tylko nadać ustom prawdziwie czerwony odcień, ale również nieco wymodelować linię kształtu warg. Czerwieńsze usta odwracają również uwagę od blizn nad górną wargą. Jeżeli nie ma innych przeciwwskazań zdrowotnych, makijaż permanentny można wykonać również u młodzieży. 

A ile kosztuje taki zabieg?

Zależnie od miasta, renomy lekarza i marki wykorzystanego produktu, ceny za zabieg korekty asymetrii ust zaczynają się od 500 zł za 0,5ml. W dużych miastach jak Wrocław, za 1ml wypełniacza z kwasem hialuronowym zapłacimy 1110zł. Gabinety w zabiegach wolumetrii zazwyczaj określają cenę zabiegu właśnie na podstawie objętości wypełniacza (ampułka produktu). W cenę zabiegu wliczona jest już konsultacja, kwalifikacja do zabiegu, oraz wizyta kontrolna, jeżeli pacjentka chce z niej skorzystać (zalecane).   

Dowiedz się więcej: Zbyt wąskie lub krzywe usta? Istnieje na to sposób