Kwas hialuronowy na zmarszczki pod oczami, cienie i worki pod oczami

Kwas hialuronowy pod oczy to obok botoksu najczęściej stosowany preparat w medycynie estetycznej. Począwszy od modelowania i powiększania ust, po modelowanie twarzy (wolumetria) czy niechirurgiczną korektę nosa, jest bezpieczny i skuteczny. Szybko potem pojawił się produkt na bazie kwasu hialuronowego dedykowany do właśnie zabiegów pod oczy i wokół oczu. Nic dziwnego, bo oczy obok ust to newralgiczny rejon twarzy, na którym skupia się wzrok nowo poznanych osób. Niestety tam również, ze względu na budową anatomiczną, najszybciej pojawiają się oznaki starzenia skóry – w tym worki pod oczami, zmarszczki, trwałe zasinienia, które nie znikają nawet gdy jesteśmy wypoczęci i nie dotykają nas stresujące sytuacje. Pierwsze oznaki fotostarzenia wokół skóry można zakryć makijażem i będzie to wystarczające, jednak na długą metę rozwiązanie to nie zapobiegnie powstawaniu kolejnych zmarszczek mimicznych. Kwas hialuronowy pod oczy to jedna z niechirurgicznych i nieinwazyjnych metod

Kwas hialuronowy pod oczy – wskazania

Jakie są wskazania do zastosowania kwasu hialuronowego pod oczy? Szczególnie powszechne wskazania do tego zabiegu to:

  • sińce pod oczami
  • worki pod oczami
  • zmarszczki pod oczami
  • dolina łez
  • zmarszczki wokół oczu

Głównym zastosowaniem kwasu pod oczy jest wypełnianie doliny łez – czyli zagłębień od wewnętrznego kącika biegnących ku zewnętrznej części policzka. W przypadki worków i sińców pod oczami istnieją bardziej skuteczne zabiegi medycyny estetycznej.

Kwas hialuronowy na since pod oczami – czy to bezpieczne?

Niestety, ze względu na niezwykle cienką i delikatną skórę bezpośrednio pod okiem – czyli na dolnej powiece – zabiegi kwasem hialuronowym w tym właśnie miejscu mogą okazać się dosyć problematyczne. Powieka dolna jest silnie unaczyniona, ale bardzo słabo umięścniona, dodatkowo pozbawiona stanowiącej wsparcie tkanki tłuszczowej. Oprócz krótkotrwałych i niegroźnych powikłań jak popękane naczynka krwionośne, kwas hialuronowy podany w dolną powiekę może… powodować pogorszenie wyglądu. Ryzykiem po kwasie pod oczy są właśnie worki pod oczami, gdzie doszło do nagromadzenia się zbyt głęboko lub zbyt płytko wtrzykniętego kwasu hialuronowego. Poważnym problemem po kwasie pod oczy jest tzw. efekt Tyndala.

Jeżeli lekarz wykonujący zabieg to doświadczony specjalista medycyny estetycznej, to nie wyklucza to wystąpienia skutków ubocznych w postaci worków i zgrubień, gdzie kwas wypycha już i tak bardzo cienką skórę. Nawet jeżeli kwas podawno idealnie równo i w odpowiednich odstępach, równomiernie.

Pcjenci po podaniu kwasu w dolną powiekę często skarżą się na poważne opuchlizny pod czami, które pojawiają się kilka tygodni czy miesięcy po iniekcji kwasu. W tym przypadku nie wolno zwlekać – należy jak najszybciej zastosować hialuronidazę celem rozpuszczenia kwasu hialuronowego. Nie wolno czekać aż problem „sam ustąpi”.

Ile utrzymuje się kwas hialuronowy?

Czas utrzymania się efektów zabiegu kwasem pod oczy (czy będąc bardziej precyzyjnym – w dolinę łez) zależy od preparatu, gęstości zastosowanego kwasu hialuronowego oraz szybkości, z jaką kwas się zneutralizuje w ciele pacjenta. Ostatni aspekt jest całkowicie indywidualny. Im większa mimika tego rejonu twarzy, tym szybciej dojdzie do neutralizacji kwasu hialuronowego i tym samym efekt wypełnienia doliny łez i wygładzenia zmarszczek będzie mniej widoczny. Wtedy zabieg kwasem pod czy można powtórzyć. Nie ma przeciwwskazań by również wykonać dodatkowe iniekcje zanim efekt działania kwasu ustąpi całkowicie, bowiem jego specyfiką działania jest stopniowe wchłanianie przez kilka miesięcy po zabiegu.

Producenci kwasu hialuronowego dedykowanego pod oczy deklarują utrzymwanie efektów wypełnienia i redukcji zmarszczek do 12 miesięcy po iniekcji kwasu.