Labioplastyka laserowa – informacje o zabiegu ginekologii estetycznej 

Last modified date

Nieinwazyjny zabieg zmniejszenia warg sromowych szybko stał się jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologii estetycznej. Powiększone wargi sromowe mniejsze najczęściej wynikają z uwarunkowań genetycznych lub są efektem naturalnie postępujących procesów starzenia tej okolicy ciała. Laserowa redukcja warg sromowych to modelowanie za pomocą Mona Lisa Touch lub DLV. Zabieg jest mało inwazyjny w porównaniu z zabiegiem operacyjnym, nie wymaga założenia szwów i pozwala na szybki powrót do normalnych zajęć. Dlaczego kobiety decydują się na ten zabieg ginekologii estetycznej? Wygląd genitaliów to coś, czego często się wstydzimy. Efektem zabiegu jest estetyczne wymodelowanie strefy intymnej, rekonstrukcja warg sromowych lub redukcja asymetrii, poprawa poczucia własnej wartości kobiety i lepsza jakość życia seksualnego. 

Informacje o zabiegu

Co to jest labioplastyka? Zabieg plastyki warg sromowych dotyczyć może zarówno warg sromowych wewnętrznych i zewnętrznych. Najczęściej polega na zmniejszeniu objętości tkanki za pomocą wiązki lasera lub operacyjnie. Labioplastyka eliminuje wrodzone wady rozwojowe, defekty estetyczne i absolutnie nie ma wpływu na płodność kobiety. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet planujących ciążę, podczas samej ciąży lub w okresie karmienia piersią. Pacjentkę tymczasowo dyskwalifikuje miesiączka lub infekcja intymna. Zabieg przeprowadza lekarz medycyny estetycznej lub ginekolog. Labioplastyka laserowa jest mało inwazyjna i nie wymaga znieczulenia ogólnego. 

Czy labioplastyka jest bolesna? 

Zależnie od wybranej techniki, zabieg korekty warg sromowych wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub jedynie miejscowym. Sam zabieg może być w 100% bezbolesny, jednak należy liczyć się z kilkudniową przerwą od pracy i codziennych zajęć bezpośrednio po zabiegu. Może wystąpić tkliwość, ból i krwawienie przez 2-3 dni po zabiegu. 

Czy labioplastyka jest bezpieczna? 

Zmniejszenie warg sromowych to zabieg prosty i bezpieczny, nie wymaga hospitalizacji, a powikłania po labioplastyce laserowej występują stosunkowo rzadko. 

Labioplastyka – przygotowanie do zabiegu

Przez 14 dni poprzedzających zabieg labioplastyki pacjentce nie wolno przyjmować żadnych leków wpływających na krzepliwość krwi. Uwaga – należy do nich nawet aspiryna! Należy uważać także na niektóre preparaty na bazie ziół. Podczas pierwszej konsultacji, lekarz poinformuje o pełnej liście leków zakazanych. Konieczne jest odstawienie hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych. W przeddzień nie wolno spożywać alkoholu, a w dniu zabiegu należy odstawić papierosy.

Jakie badania przed labioplastyką?

Przed pierwszą konsultacją lekarską, która kwalifikuje pacjentkę do zabiegu, nie wymaga się żadnych specjalistycznych badań. Przed zabiegiem pacjentka dostarczyć powinna wynik cytologii, morfologii, badania moczu. Szczegółową listę wymaganych badań przedstawia lekarz medycyny estetycznej kwalifikujący do zabiegu.

Jak wygląda zabieg?

Laserowa korekta warg sromowych polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz poprawie jej napięcia. Labioplastyka laserem praktycznie nie pozostawia żadnych widocznych blizn. Najczęściej stosowane technologie to laser Mona Lisa Touch, Belladona, DLV.

Labioplastyka przed i po

Zabieg korekty laserem daje trwałe efekty, raz wykonany zabieg labioplastyki raz na zawsze rozwiązuje problem nadmiaru skóry lub asymetrii. Jedynie w przypadkach, gdy defekt estetyczny powodowała trwała infekcja stref intymnych, może dojść do ponownego pojawienia się problemu.

Czytaj więcej: Lista najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej AD 2017

Efekty uboczne

Labioplastyka za pomocą skalpela jest znacznie bardziej inwazyjna niż zabieg korekty laserem. Do skutków ubocznych po labioplastyce operacyjnej należą blizny, niezdolność do stosunku ze względu na chroniczny ból, obniżenie czucia. 

Labioplastyka – Czas gojenia

Okres rekonwalescencji to zazwyczaj około 4 tygodnie. Po zabiegu laserowej korekty warg sromowych kobieta może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Przez 3-4 dni po zabiegu występuje wrażliwość na dotyk oraz niewielki obrzęk stref intymnych.   Po 7-10 dniach rana jest już wygojona, jednak należy powstrzymać się od stosunków seksualnych przez minimum miesiąc po zabiegu. 

Labioplastyka a sport

Pacjentki aktywnie uprawiające sporty takie jak jazda konna lub jazda na rowerze mogą powrócić, oczywiście pod warunkiem prawidłowego i terminowego gojenia się ran, dopiero po miesiącu po zabiegu. Jest to minimalny wymagany okres rekonwalescencji, który niestety często ulega wydłużeniu. 

Higiena po zabiegu 

Szczególnie ważne po zabiegu korekty warg sromowych jest utrzymanie wysokiej higieny miejsc intymnych. Przez kilka dni po zabiegu, do momentu pełnego wygojenia się ran, konieczne jest podmywanie po każdym skorzystaniu z toalety. Zalecana jest jedynie letnia temperatura wody i szare mydło. 

 

Czytaj więcej na ten temat:

Labioplastka we Wrocławiu i na terenie dolnośląskiego – nowaestetyka.pl

Labioplastyka – konieczność czy fanaberia? – http://www.echodnia.eu