Laseroterapia frakcyjna – kompendium wiedzy o zabiegach laserowych

Last modified date

Zabiegi laserem na twarz dają możliwość pozbycia się nawet najbardziej uporczywych zmian skórnych, do których zaliczamy zmarszczki, blizny i bruzdy, poszerzone pory i plamy pigmentacyjne. Laser frakcyjny na zmarszczki  to zabieg bezpieczny na pacjentów, jednak kluczowe jest przestrzeganie zaleceń co do odpowiedniej pielęgnacji skóry przez kilka tygodni po zabiegu. Leczenie laserem frakcyjnym CO2 to obecnie najskuteczniejsza metoda usuwania blizn potrądzikowych. Zabiegi laserem frakcyjnym to również krótszy czas gojenia skóry w porównaniu z tradycyjnymi zabiegami chirurgicznymi. 

Kluczowe dla wysokiej skuteczności zabiegu laserem jest dobranie odpowiedniego rodzaju urządzenia oraz prawidłowe parametry, dostosowane do konkretnego problemu skórnego pacjenta. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych wymagać będzie mocniejszych ustawień wiązki lasera niż ogólna rewitalizacja twarzy czy dłoni. 

Wskazania do laseroterapii frakcyjnej CO2:

  • odmładzanie dłoni laserem 
  • zabiegi na zmarszczki
  • laserowe usuwanie blizn potrądzikowych i innych
  • wyrównanie kolorytu skóry 
  • rewitalizacja
  • usunięcie zaskórników i rozszerzonych porów
  • likwidacja wiotkiej skóry 
  • usuwanie rozstępów 

Laser frakcyjny – skutki uboczne

Wszystkie zabiegi laserowe mają to do siebie, że mogą powodować kolejne zmiany pigmentacyjne skóry – pomimo, że laseroterapia stosowana jest do likwidacji blizn czy ogólnie przywracania jednolitego kolorytu cery. Szczególnie ważna jest restrykcyjna ochrona przeciwsłoneczna przez okres gojenia się skóry – to właśnie promieniowanie UV sprzyja powstawaniu plam na skórze po laseroterapii. Przez 5-7 dni po zabiegu laserem frakcyjnym CO2 skóra pokryta się mikro urazami i strupkami, dziurkami, które wyglądają jak rozszerzone pory. Skutki uboczne po laserze powinny zniknąć wraz z końcem okresu rekonwalescencji. 

Gojenie po laserze frakcyjnym 

Do 6 miesięcy po zabiegu laserem skóra nadal ulega przebudowie. Dlatego też niewielkie zmiany pigmentacyjne i zaczerwienienia są nadal możliwe. Przez cały okres rekonwalescencji i gojenia się skóry podczas lata należy stosować kremy z filtrem minimum 50, co 2-3 godziny. Najlepiej unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV w ogóle. Przy niskich parametrach lasera podczas zabiegu, nie ma mowy o spowodowaniu negatywnych trwałych zmian na skórze. Szczególnie w przypadku skóry cienkiej, możemy mieć wrażenie, że jest ona przez kilka tygodni po zabiegu jakby “podziurkowana” – wpisuje się to w normalny proces leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się na wizytę kontrolną. 

Zalecenia przed i po zabiegach laserem

Zasadą numer jeden są kremy z wysokim filtrem UV – Twoim priorytetem powinna być ochrona przed słońcem. Przed i po leczeniu laserem CO2 nie wolno przyjmować ziół światłouczulających, bowiem zwiększają prawdopodobieństwo podrażnienia skóry przez laser. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać nakładania makijażu. Przez kilka tygodni po zabiegu należy zrezygnować z innych inwazyjnych zabiegów kosmetycznych takich jak peelingi chemiczne. Jeżeli między sesjami laserem udasz się do gabinetu kosmetycznego na inny zabieg estetyczny, pamiętaj aby poinformować personel wykonujący zabieg o trwającej kuracji laserem. Typowo wykonuje się od 3 do 5 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni – zależnie czy naszym celem jest ogólna rewitalizacja skóry czy usunięcie rozstępów. 

 

Polecane linki 

  1. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – klinika estetyki oferująca zabiegi laserem frakcyjnym CO2
  2. Laser frakcyjny – działanie, koszt – wątek na forum wizaz.pl