Co to jest mezoterapia frakcyjna? Praktyczne informacje o zabiegu na twarz i “skórkę pomarańczową”

Frakcyjna mezoterapia igłowa polega na wykorzystaniu mechanicznych mikro uszkodzeń skóry wykonywanych na pomocą bardzo cienkich igieł do stymulacji samo regeneracji skóry. Mezoterapia igłowa pozwala aktywować naturalne procesy naprawcze skóry, stymuluje także produkcję kolagenu i elastyny. Miko uszkodzenia naskórka to jednak nie wszystko – podczas zabiegu mezoterapii frakcyjnej w głąb skóry wprowadza się indywidualnie dobrane koktajle odżywcze o działaniu przeciwzmarszczkowym. Dzięki nim skóra promienieje, jest bardziej elastyczna i odprężona, a mikro zmarszczki mimiczne mniej widoczne.

O zabiegu mezoterapii frakcyjnej urządzeniem Dermapen przeczytasz również w jednym z poprzednich artykułów: Usuwanie zmarszczek mimicznych: toksyna botulinowa, kwas hialuronowy, mezoterapia igłowa

Co daje mezoterapia igłowa?

Lista najczęstszych wskazań do zabiegów mezoterapii: 

  • mezoterapia na cellulit – poprawa mikrokrążenia skóry przyspiesza procesy spalania tłuszczów
  • redukcja blizn, spłycenie zmarszczek mimicznych – mezoterapia przyspiesza odbudowę włókien kolagenowych
  • zabiegi anti-aging – mezoterapia jako zabieg profilaktyczny u osób młodych jako sposób zapobiegania trwałym efektom procesów starzenia się skóry
  • usuwanie rozstępów – mezoterapia igłowa pozwala na wprowadzenie substancji regenerujących bezpośrednio w miejsce powstania zmian 
  • wiotka skóra, szary odcień cery
  • poprawa elastyczności i napięcia skóry
  • redukcja przebarwień skórnych

Jak działa mezoterapia? 

Mezoterapia frakcyjna polega na stymulacji naskórka i dostarczeniu witamin i substancji aktywnych natychmiastowo w głąb skóry – czego zazwyczaj nie zapewniają tam zwyczajne kremy i serum odżywcze. Dzięki temu mezoterapia umożliwia reaktywację naturalnych procesów samo naprawy skóry, zwiększa się produkcja włókien kolagenowych i synteza elastyny – budulców skóry, które stanowią swoisty szkielet dla komórek. Skóra jest zregenerowana, rozświetlona i poprawia się owal twarzy.

Dowiedz się więcej: Czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu

Czy mezoterapia mikroigłowa jest skuteczna? 

Mezoterapia frakcyjna zazwyczaj wymaga od 5 do 8 zabiegów w odstępach 7-14 dni, żeby efekty były satysfakcjonujące. Decydując się na zakup pakiety zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej można liczyć na zniżkę rzędu 10-20%. 

Ile kosztuje mezoterapia? 

Pojedynczy zabieg na twarz to 200zł, twarz i szyja 250zł, dłonie 170zł – ceny zależą jednak od renomy gabinetu oraz czy decydujemy się na zabieg u kosmetologa, czy pod okiem specjalisty medycyny estetycznej. W większych miastach takich jak Wrocław mezoterapia może nas kosztować nieco więcej, dlatego warto jest korzystać z oferowanych pakietów zabiegów ze zniżkami.

Frakcyjna mezoterapia mikroigłowa – jak wygląda zabieg?

Zabieg mezoterapii frakcyjnej rozpoczyna się dokładnych demakijażem twarzy. Ponieważ dochodzi do przebicia bariery skórnej, wymagana jest dezynfekcja naskórka w miejscu nakłuwania. Czasami celem pozbycia się martwego naskórka, możliwe jest wykonanie zabiegu peelingu kawitacyjnego. Preparat stosowany w mezoterapii dobierany jest indywidualnie do potrzeb skóry pacjenta. Dostępny jest szereg produktów o różnym działaniu: przeciwzmarszczkowym, nawilżającym, rewitalizującym, etc. Następnie lekarz przechodzi do wykonania nakłuć na powierzchni skóry za pomocą głowicy frakcyjnej, z zestawem sterylnych, 12 bardzo cienkich igieł. Wykonane z tytanu, nie powodują reakcji alergicznych. Substancje odżywiające aplikowane są na głębokość od 0,2 do 2 mm. Na zakończenie zabiegu, na skórę nakłada się serum odżywcze lub krem. 

Mezoterapia igłowa na cellulit

Wskazania do mezoterapii igłowej to chęć redukcji cellulitu na brzuchu, udach, pośladkach i w miejscu występowania innych rozstępów skórnych. Należy wspomnieć, iż mezoterapia igłowa jako jedyna metoda przeciwdziałania i walki z cellulitem raczej nie przysienie zadowalających efektów w stopniu, którego możemy oczekiwać. W zależności od stopnia “zaawansowania” cellulitu, mezoterapia igłowa zmniejszy tego widoczność i intensywność, jednak prawdopodobnie nie pozwoli nam całkowicie pozbyć się problemu – możliwe jest to jedynie w początkowych stadiach rozwoju cellulitu. Mezoterapia igłowa stosowana na cellulit poprawia mikro krążenie skóry i wewnętrzną przemianę tłuszczów, jednak aby osiągnąć jak najlepsze efekty wymagana jest dieta i odpowiednie ćwiczenia. Nakłucia frakcyjne na ciele nie są tak dotkliwe jak na skórze twarzy, możliwe jest jednak zastosowanie znieczulenia kremem na życzenie pacjenta. 

Mezoterapia osoczem – na włosy i skórę 

To inna odmiana mezoterapii igłowej frakcyjnej, gdzie zamiast substancji odżywczych i preparatów witaminowych, w głąb skóry wstrzykiwane jest osocze bogatopłytkowe PRP, pochodzące z krwi własnej pacjenta. Zabieg mezoterapii osoczem poprzedza więc pobranie krwi oraz grawitacyjne wyizolowanie osocza i komórek wzrostu w nim zawartych za pomocą dedykowanej wirówki laboratoryjnej. Mezoterapia komórkami macierzystymi to skuteczna metoda poprawy kondycji skóry głowy, pozwala odżywić włosy dzięki poprawie mikro krążenia w obrębie problemów skórnych gdzie włosy są przerzedzone i widoczne są oznaki nadmiernego wypadania włosów. Oprócz mezoterapii igłowej skóry głowy, terapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg z powodzeniem stosowany na skórę twarzy, dekolt, szyję i dłonie. Mezoterapia osoczem polecana jest dla pacjentów z alergiami, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia reakcji po podaniu substancji obcych. 

Czy mezoterapia igłowa boli?

Drgania frakcyjne emitowane przez głowicę urządzenia są w pełni kontrolowane, dlatego zabieg mezoterapii Dermapen uważa się za bezpieczny. Około 20-30 minut przed zabiegiem skóra w miejscu wykonania zabiegu zostaje znieczulona żelem z anestetykiem, co pozwala wyeliminować wszelkie odczucia bólowe podczas zabiegu. Zabieg jest bezbolesny, a krwawienie w miejscach nakłuć widoczne jest sporadycznie.