Podstawowe informacje na temat toksyny botulinowej 

Co to jest botoks?

Jad kiełbasiany potocznie znany jako botox to toksyna botulinowa, preparat powszechnie stosowany to wygładzania zmarszczek i bruzd na skórze, także tych głębokich i utrwalonych. Dlatego też nie ma ograniczeń wiekowych co do stosowania iniekcji botuliny do celów medycyny estetycznej. Działanie jadu kiełbasianego polega na blokowaniu połączeń nerwowych do mięśni w miejscu wstrzyknięcia za pomocą mikroigły. Jaki jest efekt działania? Rozluźnione mięśnie, które nie powodują marszczenia się skóry i tym samym generowania nowych zmarszczek dynamicznych. Nie należy jednak mylić botoksu z innymi wypełniaczami, na przykład na bazie kwasu hialuronowego. Toksyna botulinowa nie jest zaliczana do tej grupy i nie może być stosowana do np. wypełniania i modelowania ust.

Usuwanie zmarszczek mimicznych botuliną w gabinecie medycyny estetycznej trwa około 20 minut wraz ze znieczuleniem. 

Wskazania do zabiegu wypełniania zmarszczek za pomocą toksyny botulinowej:

  1. drobne zmarszczki mimiczne jako pierwsze oznaki upływu czasu i fotostarzenia komórek
  2. opadające powieki i kurze łapki wokół oczu
  3. opadające kąciki ust, zmarszczki okolic warg, zmarszczki palacza
  4. leczenie nadpotliwości botoksem – nadmierne pocenie pach, dłoni, stóp
  5. lwia zmarszczka na czole
  6. zmarszczki i bruzdy poprzeczne na czole
  7. redukcja zmarszczek na powiekach dolnych i górnych, a także na brodzie i dekolcie

Najczęściej spotykane nazwy handlowe preparatów, w których składzie występuje toksyna botulinowa to Botox, Azzalure, Bocouture. 

Botox – skutki uboczne

Iniekcje wykonywane są za pomocą mikro cienkiej igły, dlatego też po zabiegu mogą pojawić się nieznaczne obrzęki i zaczerwienienie w miejscu podania toksyny. Ślady po zastrzykach znikają w ciągu 1 dnia i nie są trudne do zakrycia przez lekki makijaż. Prawidłowo przeprowadzony zabieg botoksem w dobym gabinecie medycyny estetycznej nie niesie za sobą skutków ubocznych. Podczas pierwszej konsultacji lekarskiej należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach farmakologicznych i innych zabiegach kosmetycznych jakim poddano się w ostatnich 6 miesiącach. Należy poinformować specjalistę dermatologa o wszystkich schorzeniach i niczego nie zatajać. Ma to na celu wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań, mogących wpłynąć na pojawienie się powikłań po botoxie.