Jak pozbyć się nadmiernej potliwości? 

leczenie nadmiernego pocenia botoksem

Wydalanie potu jest naturalnym sposobem termoregulacji organizmu, kiedy na zewnątrz panuje letnia pogoda, pod wpływem bodźców takich jak stres czy napięcie, lub podczas aktywności fizycznej. Nie jest to coś, co można kontrolować, jednak w przypadku bardzo intensywnej pracy gruczołów odpowiedzialnych za wydalanie potu, mówimy o nadpotliwości – niezwykle uciążliwym schorzeniu. Szacuje się, że na nadmierne wydzielanie potu cierpi nawet kilka procent populacji. Nadmierne potliwość wpływa negatywnie na komfort osoby dotkniętej problemem, nawet jeżeli uda się ograniczyć nieprzyjemny zapach wydzielanego potu dzięki regularnej higienie, to niestety dyskomfort mokrych plam na ubraniu pozostaje problemem do zmartwień. 

Wskazaniami do leczenia nadmiernej potliwości botoksem są nadmierne pocenie na twarzy, pod pachami, potliwość w okolicy pachwin, na stopach i dłoniach. Zanim zasięgniemy porady lekarza, warto na własną rękę zastanowić, co powoduje nadpotliwość w naszym przypadku – czy jest to stres, bodźce nerwowe? W tym przypadku niezbędne będzie dotarcie to prawdziwego źródła problemu i jego leczenie, a nie tylko maskowanie objawów. Jeżeli wykluczony zostanie czynnik stresu lub nerwów, na własną rękę możemy spróbować ograniczyć objętość wydzielanego potu za pomocą blokerów lub np. leczenia nadpotliwości botoxem. 

Apteczne rozwiązania na nadmierne pocenie – jak działają blokery?

Kosmetyki blokujące wydzielanie potu zawierają w składzie jako substancję czynną chlorek glinu, który po prostu znacznie zmniejsza aktywność pracy gruczołów potowych. Jeden z najpopularniejszych to Antidral. Ponieważ w składzie występuje również etanol, niektórych blokerów nie wolno stosować na uszkodzony naskórek po depilacji. Zbyt częste stosowanie powoduje również podrażnienia, jeżeli nie zadbamy o odpowiednie nawilżenie skóry pomiędzy zastosowaniami preparatu. Lek należy stosować na suchą skórę, na noc. Warto mieć na też na uwadze, że etanol w składzie może odbarwiać ubrania. Produkty te jednak działają krótkotrwale – na początku pacjenci stosują je co noc. Z czasem możliwe, że do osiągnięcia zadowalających efektów wystarczy założenie preparatu raz na tydzień czy raz na dwa tygodnie, lub nawet rzadziej. 

Jeżeli szukamy znacznie trwalszego efektu, lub pocimy się tam, gdzie stosowanie leków nie jest możliwe (na twarzy czy dłoniach) lub jest bardzo nieprzyjemne, pozostają zabiegi leczenia nadpotliwości botoksem (jad kiełbasiany, toksyna botulinowa).

Ostrzykiwanie botoksem

Zabieg toksyną botulinową to najbardziej popularna nieinwazyjna metoda walki z nadmiernym wydzielaniem potu. Botulina blokuje pracę nerwów stymulujących pracę gruczołów potowych. Niestety efekt nie jest stały – obserwuje się skuteczne ograniczenie pocenia przez 4-12 miesięcy po wstrzyknięciu botoksu w problematyczny rejon ciała. Efekty ocenia się różnie – począwszy od znacznego ograniczenia potliwości, po niemal całkowite zatrzymanie pocenia w miejscu podania botoksu, np. pod pachami. Preparat działa oczywiście jedynie w miejscu wstrzyknięcie, nigdy na całym ciele. Leczenie nadpotliwości botoksem posiadają w ofercie praktycznie wszystkie gabinety medycyny estetycznej oferujące zabiegi usuwania zmarszczek tą samą substancją. Zabiegi można oczywiście powtarzać.