Jak pozbyć się popękanych naczynek?

Last modified date

laserowe zamykanie naczynek na nogach

Popękane naczynka (tzw. pajączki) na nogach i twarzy to problem osób z cerą wrażliwą, ze skłonnością do zmian naczyniowych. Jeżeli nieleczone, kolejne sine niteczki będą pojawiać się widoczne na powierzchni Twojej skóry. Dowiedz się podstawowych informacji na temat usuwania naczynek za pomocą lasera: ile trwa taki zabieg? Czy jest bolesny? Jak długo utrzymują się efekty?

Czy kosmetyki mogą usunąć naczynka?

Wiele kosmetyków stosować można profilaktycznie, jednak maści i żele nie pozwolą pozbyć się pajączków już istniejących. To samo z reguły tyczy się leków farmakologicznych i suplementów diety – wpływają one pozytywnie na właściwe funkcjonowanie naczyń krwionośnych i krążenia krwi. Jednak same suplementy nie usunie poszerzonych naczynek na twarzy ani nogach.

Zaznaczyć należy, że jednorazowa terapia nie gwarantuje, że poszerzone naczynka wkrótce nie powrócą. Ważna jest aktywna profilaktyka – leki, suplementy diety i odpowiednia częstotliwość aktywności fizycznej.

Zamykanie naczynek u kosmetyczki czy u dermatologa?

Gabinet kosmetologiczne i lekarze medycyny estetycznej oferują kilka skutecznych metod zamykania naczynek: skleroterapia, laseroterapia, elektrokoagulacja. Na skuteczność zabiegu zamykania naczynek na noach i twarzy wpływa rodzaj użytego lasera, umiejętności i doświadczenie osoby wykonującej zabieg oraz, oczywiście, orz tego jak rozległy jest problem. Istotne jest również dostosowanie się pacjenta do zaleceń pozabiegowych i ogólna pielęgnacja skóry.

Czytaj także: Zastosowania lasera frakcyjnego CO2 w zabiegach medycyny estetycznej

Jak zapobiegać powstawaniu naczynek?

Sposoby na zapobieganie powstawaniu popękanych naczynek:

  • regularna aktywność fizyczna, spacery, pływanie
  • nieprzebywanie w jednostajnej pozycji przez wiele godzin, szczególnie podczas pracy biurowej lub typowo stojącej – przerwy na rozruszanie i krótkie ćwiczenia
  • unikanie częstego chodzenia w szpilkach i bardzo obcisłych spodniach
  • należy utrzymywać stałą, odpowiednią dla wzrostu wagę
  • rezygnacja z palenia, unikalnie alkoholu
  • stosowanie odpowiednich kremów z filtrem w lecie
  • w zimie stosowanie kremów tłustych
  • unikanie zakładania nogi na nogę podczas siedzenia przez wiele godzin

Kiedy poddać się laserowemu zamykaniu popękanych naczynek?

Najlepszym czasem na jakiekolwiek zabiegi laserem jest jesień – szczególnie jeżeli chodzi o laserowe usuwanie naczynek na twarzy. Po zabiegu mogą pojawić się strupy, skóra będzie podrażniona i wysuszona, będzie potrzebować kilka tygodni na wygojenie. Czas jesienno zimowy pozwala zakryć nogi, na których widoczne będą ślady lasera, natomiast w przypadku leczenia skóry twarzy, nie trzeba nakładać kremów ochronnych z filtrem.

Dowiedz się więcej na ten temat: Wiosna 2018 – TOP polecanych zabiegów w medycynie estetycznej

Jakimi laserami zamyka się naczynka?

Podczas jednego zabiegu zamykania naczynek laserem wykorzystywane mogą być dwa różne urządzenia. Działanie lasera polega na wysyłaniu wiązki lasera do skóry właściwej, gdzie energia wchłaniana jest przez czerwony barwnik – hemoglobinę. Energia cieplna natomiast powoduje zniszczenie ścianek naczynia i ich zasklepienie. Po obkurczeniu naczynek stopniowo są one wchłaniane przez ciało w naturalny sposób.