Rodzaje i podłoże łysienia u kobiet

Last modified date

łysienie u kobiet

Problem łysienia i powstawania zakoli najczęściej dotyczy mężczyzn, pojawia się nawet tuż po 20 roku życia. Ocenia się jednak, że łysienie dotyczy ok. 20 procent dorosłych kobiet. Powodzenie terapii leczenia łysienia zależy w największej mierze od postawienia właściwej diagnozy i oceny przyczyn problemu.

Łysienie androgenowe

Dwie z trzech diagnoz łysienia dotyczy łysienia androgenicznego. W tym przypadku, podłoże utraty włosów to hormony i geny. Po raz pierwszy łysienie androgeniczne u kobiet pojawia się już nawet w wieku dorastania. Hormon dihydrotestosteron (DHT) z niewyjaśnionych przyczyn stymuluje proces immunologiczny, który niszczy cebulki włosowe. Poziom hormonu DHT w skórze u kobiet jest średnio dwukrotnie mniejszy niż u mężczyzn, dlatego też często nadmierna utrata włosów u pacjentek może przebiegać z mniejszym natężeniem. DHT powoduje, że włosy mocne i grube zaczynają wypadać, a zastępują je cienkie, pozbawione pigmentu, nowe włosy. Większość pacjentek cierpiących na problem łysienia nie utraci jednak włosów całkowicie.

Czytaj również: Rodzaje i podłoże łysienia u kobiet

Powody utraty włosów u kobiet

Do najczęśtszych powodów utraty włosów u kobiet zalicza się:

  • zmiany hormonalne po ciąży – poziom estrogenu po porodzie powraca do normalnego poziomu przez około 6 miesięcy – wtedy też kobieta odnotować może nadmierne wypadanie włosów. Nierzadko jest to jednak ze strony organizmu próba regulacji cyklu wzrostu włosów po rozwiązaniu ciąży.
  • Przyjmowane lekarstwa – nadmierne wypadanie włosów często powodowane jest przez terapie farmakologiczne. Skonsultuj się ze swoim lekarzem w poszukiwaniu alternatywnych środków farmakologicznych.
  • Zbyt wysoki poziom witaminy A albo selenu
  • Tendencje dziedziczne
  • Schorzenia, które przyczyniają się do nadmiernej utraty włosów
  • Łysienie po 50 roku życia
  • Osłabienie i w rezultacie nadmierne wypadanie włosów ze względu na nadmierne farbowanie i stylizacje osłabiające strukturę włosa
  • Telogenowe wypadanie włosów – powodowane zabiegiem chirurgicznym i bardzo stresującym przeżyciem, polega na nagłej utracie większości lub wszystkich włosów
  • Zaburzenia pracy tarczycy – nadczynność i niedoczynność tarczycy mogą powodować nadmierną utratę włosów
  • Niski poziom żelaza w organizmie – niedobór żelaza, niezależnie czy związany z anemią, czy też nie, może skutkować utratą łysienia. Zanim jednak rozpoczniesz terapię suplementami, skonsultuj się z lekarzem – nadmiar żelaza jest również niewskazany.

Czytaj dalej: Niechirurgiczne zagęszczanie włosów – syntetyczne implanty włosów