Sposoby leczenia łysienia [Infografika]

Łysienie andogreniczne to główna przyczyna utraty włosów u mężczyzn – powoduje ono osłabienie cebulek włosowych, włosy stają się cieńsze i jest ich coraz mniej. Celem terapii jest pobudzenie nieaktywnych „uśpionych” cebulek do pracy metodami farmakologicznymi lub chirurgicznie.
Skuteczne metody walki z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem miejscowym
50% mężczyzn po 50. roku życia cierpi na łysienie typu androgenicznego. Nawet 10 milionów osób w Polsce może cierpieć z powodu łysienia genetycznego.
Leki doustne
Terapia farmakologiczna doustna (finasterydem) raz na dobę. Najlepsze efekty daje równoczesne stosowanie mezoterapii farmakologicznej oraz zastrzyków z osocza bogatypłytkowego.
Mezoterapia lekowa
Iniekcje podskórne optymalnych dawek leków farmakologicznych przy użyciu mikroigły w znieczuleniu miejscowym. Zmniejszone wypadanie włosów zauważa się już po kilku tygodniach od 1. zabiegu. Odstępy między kolejnymi iniekcjami to 30 dni.
Osocze bogatopłytkowe
Odwirowane osocze z krwi pacjenta zostaje podane w formie iniekcji na owłosionej skórze głowy. Zabieg trwa ok. 15 minut. Efekty widoczne są po 3 miesiącach iniekcji.
Czytaj również: Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym PRP – skuteczna walka z łysieniem
Implantacja chirurgiczna włosów
Implantowane sztuczne włosy w wiarygodny sposób imitują zachowanie naturalnych włosów.
Implantacja sztucznych włosów to ich szybkie zagęszczenie w przypadku nieleczonego łysienia androgenicznego, po chemioterapii, w obrębie blizn lub gdy przeszczep włosów własnych nie jest możliwy.
Preparaty naskórne w walce z łysieniem
Roztwory zawierające 2 do 5 % substancji aktywnej (minoksydylu) do aplikacji na skórę głowy. Problemem jest niska przyswajalność substancji aktywnej przez skórę.
Czy wiesz, że…
- Duża ilość testosteronu u mężczyzn nie ma większego przekładu na nasilenie się łysienia.
- Pierwsze objawy mogą wystąpić już w wieku nastoletnim, w postaci zakoli lub przerzedzenia na czubku głowy.
- Łysienie androgenowe możne występować również u kobiet – związane jest z obciążeniem genetycznym. Rzadko prowadzi u nich jednak do całkowitej utraty włosów.
Czytaj dalej: Dlaczego moje włosy wypadają? Przyczyny nadmiernej utraty włosów