Usuwanie zmarszczek botoxem – 8 pytań i odpowiedzi 

Last modified date

Clostridium botulinum to neurotoksyna powodująca tymczasowe zatrzymanie połączeń między zakończeniami nerwowymi. Powoduje to rozluźnienie mięśni i niewielkie obniżenie ich kurczliwości ze względu na zablokowanie przekaźnictwa neuronowego. W niewielkim stężeniu toksyna botulinowa używana jest w medycynie estetycznej do zabiegów redukcji zmarszczek twarzy, podnoszenia łuków brwiowych czy delikatnej redukcji opadających powiek. 

Jak wygląda zabieg? 

Za pomocą bardzo cienkiej igły lekarz dermatolog lub specjalista medycyny estetycznej wstrzykuje preparat w miejsce leczenia. Zanim przystąpi do zabiegu, dokładnie obserwuje jak wygląda naturalna mimika twarzy, gdzie dochodzi do największych skurczy mięśni. Odpowiednie podanie botoksu to kwestia kluczowa dla powodzenia zabiegu. Zabieg nie jest bolesny, nie wymaga znieczulenia. Ukłucie igły można przyrównać do ukąszenia komara. Bardzo cienka igła minimalizuje krwawienie oraz zapewnia komfort pacjenta podczas zabiegu. Ostrzykiwanie botoksem to bardzo krótki zabieg, trwa 15-20 minut. 

 

Czytaj więcej na ten temat: Botox na nadmierne pocenie – koniec z mokrymi plamami!

Botox – co ile czasu należy zabieg powtarzać? 

Najpierw warto zaznaczyć, że zabieg botoxem nie jest trwały. Czas utrzymania efektu wygładzenia skóry zależy od indywidualnych predyspozycji, ogólnego stanu skóry oraz intensywności skurczy mięśni w danym obrębie twarzy. W miejscach szczególnie podatnych na częste marszczenie skóry, takich jak kąciki ust czy pionowa zmarszczka między brwiami, dojdzie do neutralizacji toksyny szybciej – zostanie ona rozłożona i wydalona z organizmu. W takich przypadkach kolejny zabieg celem utrzymania efektów wykonać będzie trzeba wcześniej. Kiedy zabieg można powtórzyć? Nie ma przeciwwskazań, by zabieg powtórzyć kiedy zauważymy znaczne obniżenie działania toksyny, i zmarszczki znów staną się bardziej widoczne. Nie zaleca się jednak regularnych zabiegów – z każdym kolejnym dostrzykiwaniem botoksu działanie toksyny będzie mniejsze. Z czasem może dość do uodpornienia organizmu – aby efekty byłī zadowalające, podawać będzie coraz większe dawki botoxu. Decyzję o dopuszczeniu do kolejnego zabiegu podania botuliny należy pozostawić w rękach lekarza medycyny estetycznej. Oceni on ogólny stan skóry oraz, biorąc pod uwagę zdjęcia sprzed zabiegu, obiektywnie oceni, czy w naszym przypadku kolejne jednostki toksyny są rzeczywiście potrzebne. Pacjenci bowiem nierzadko, z biegiem czasu, zapominają, jak wyglądała ich skóra przed pierwszym zabiegiem; wydaje im się, że potrzebują kolejnego zastrzyku, choć efekt wygładzenia zmarszczek nadal się utrzymuje. 

Botox – gdzie się go wstrzykuje?

W zasadzie nie ma ograniczeń co do rejonów twarzy, które można poddać leczeniu botoxem. Toksyna botulinowa typu A stosowana jest najczęściej do wygładzania zmarszczek mimicznych wokół ust, zmarszczek palacza, kurzych łapek przy zewnętrznych kącikach oczu, pionowej “lwiej” zmarszczki między brwiami oraz horyzontalnych zmarszczek na czole. Botox podany na wewnętrzne części dłoni, stopy lub pod pachami zmniejsza objętość potu wydzielaną przez gruczoły potowe. 

Jak długo działa botox?

Najczęściej mówi się, że botox usuwa zmarszczki na 3-6 miesięcy, efekt wygładzenia skóry czasem utrzymuje się do 8 miesięcy po zabiegu. Po zabiegu leczenia nadpotliwości botoksem, objętość wydzielanego potu będzie zmniejszona lub całkowicie zaniknie na ok. pół roku. 

Ile trwa zabieg? 

Usuwanie zmarszczek botoksem często określa się mianem zabiegu “lunchowego” – trwa bowiem około kwadrans. Zaraz pod zabiegu pacjent może wrócić do pracy, codziennych czynności. 

Ile jednostek to odpowiednia dawka?

Wszystko zależy od przeznaczenia – np. w leczeniu zmarszczek gładzizny czoła podaje się więcej produktu niż przy delikatnym wygładzeniu zmarszczek wokół ust. W zabiegu usuwania zmarszczek na czole podaje się 0,1 ml czyli 4 jednostki leku w 5 obszarów skóry na czole – łącznie więc w trakcie jednego zabiegu wstrzykuje się 20 jednostek. 

Co lepsze: botox czy kwas hialuronowy? 

Ciężko jest dać jednoznaczną odpowiedź na takie pytanie. Toksyna botulinowa i kwas hialuronowy to 2 różne preparaty. Owszem, oba stosuje się celem wygładzenia skóry i redukcji zmarszczek, jednak zasada ich działania jest nieco inna. Podczas gdy botox blokuje przekaźnictwo nerwowe w skutek czego ograniczona jest zdolność kurczenia mięśni mimicznych, kwas hialuronowy to wypełniacz. Hialuron można również stosować w zabiegach modelowania i powiększania ust. Dodatkowo, produkty z kwasem hialuronowym zawierają w składzie czynniki pobudzające produkcję nowego kolagenu i elastyny. Dzięki działaniu higroskopijnemu, kwas hialuronowy skutecznie zatrzymuje cząsteczki wody w skórze – jest ona bardziej napięta i lepiej nawilżona. 

Gdzie można kupić botox? 

Toksyna botulinowa do podania podskórnego to lek, który zakupić może jedynie lekarz medycyny. Wtedy pewne jest, że produkt wykorzystany do zabiegu pochodzi z oficjalnej dystrybucji i znane jest jego pochodzenie. 

 

Czytaj również: Prawdziwe oblicze botoksu (toksyna botulinowa) – fakty i mity