Usuwanie zmarszczek mimicznych: toksyna botulinowa, kwas hialuronowy, mezoterapia igłowa

Last modified date

usuwanie-zmarszczek-mimicznych

Wypełnianie zmarszczek – kwas hialuronowy

Odpowiedni preparat wybierany jest przez lekarza medycyny estetycznej indywidualnie biorąc pod uwagę rodzaj problemu oraz cechy charakterystyczne skóry pacjenta. Inne preparaty z kwasem wykorzystuje się w zabiegach okolic oczu czy wokół ust, a inne to wypełniania głębokich bruzd lub poprawiania owalu twarzy (wolumetria kwasem hialuronowym). Preparaty z kwasem hialuronowym różnią się gęstością (usieciowieniem) oraz czystością hialuronu. Zakupując produkty jedynie z wiarygodnych źródeł mamy pewność, że produkt nie jest substancją podrobioną i nie spowoduje niebezpiecznych skutków ubocznych po wstrzyknięciu hialuronu, takich jak krwiaki, grudki i miejscowe zapalenie tkanki wskutek reakcji alergicznej na podanie preparatu. 

Wypełnianie zmarszczek kwasem to zabieg przeprowadzany zazwyczaj w znieczuleniu żelem z anestetykiem. Po 30-40 minutach opuszczamy gabinet lekarski z pierwszym efektem zabiegu. Pełne rezultaty widać po 12-14 dniach. 

Czy usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym jest dla Ciebie?

Preparaty z kwasem hialuronowym radzą sobie z redukcją między innymi takich defektów estetycznych, u mężczyzn jak i kobiet: 

 • likwidacja zmarszczek na czole
 • lwia zmarszczka pionowa między brwiami
 • bruzdy wokół ust
 • delikatne uniesienie kącików ust
 • wypełnienie doliny łez i bruzd nosowo-wargowych 
 • zwiększenie objętości i nawilżenie skóry 

Tak jak w przypadku wszystkich zabiegów usuwania zmarszczek, także w tym przypadku wymienia się kilka przeciwwskazań. Kiedy lekarz odmówi usunięcia zmarszczek hialuronem HA? Zabiegów z wypełniaczami nie przeprowadza się u kobiet w ciąży oraz w czasie laktacji. Zanim poddamy się zastrzykom należy koniecznie wyleczyć infekcję w miejscu podania preparatu. Inne przeciwwskazania do iniekcji kwasem hialuronowym to choroby nowotworowe, alergie na którykolwiek ze skłdaników preparatu, epilepsja. 

Czytaj również: Wypełnianie doliny łez i usuwanie cieni pod oczami kwasem hialuronowym

Usuwanie zmarszczek – Botox

Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową typu A jest stosunkowo bezpieczne. Na rynku istnieje wielu renomowanych producentów produktów zawierających botox. Przed każdą iniekcją toksyny, specjalista medycyny estetycznej przygląda się naturalnej mimice pacjenta, i dostosowuje w ten sposób dawkę preparatu i miejsce iniekcji. Dla maksymalnego komfortu pacjenta, przed zabiegiem miejsce iniekcji botoksu można znieczulić kremem zawierającym lidokalinę. 

Botox tymczasowo zatrzymuje pracę neuroprzekaźników odpowiedzialnych za transmisję impulsów do mięśni twarzy odpowiedzialnych za ekspresję. Botox stosować można jako metodę leczenia nadmiernego aktywności gruczołów wydzielających pot – ostrzyknięcie toksyną pach, stóp lub dłoni powoduje zatrzymanie produkcji potu nawet do 6-9 miesięcy. Potem problem nadmiernego wydzielania potu, u większości pacjentów, nie jest już tak uciążliwy. 

Czytaj więcej: Botox na pachy – koniec z nadmiernym wydzielaniem potu

Czy usuwanie zmarszczek botoksem jest dla Ciebie?

Rejony twarzy, w jakie najczęściej podaje się botox:

 • zmarszczki wokół oczu, tzw. kurze łapki
 • zmarszczki poziome czoła – szczególnie u mężczyzn
 • opadające powieki 
 • lwia zmarszczka – pionowa bruzda między brwiami
 • kąciki ust

Przed zabiegiem usuwania zmarszczek botoksem nie wymaga się specjalistycznych badań diagnostycznych. Wnikliwy wywiad lekarski ma za zadanie ujawnić ewentualne przeciwwskazania do iniekcji botoxu. 

Czego nie wolno po botoksie? W dniu zabiegu należy unikać masowania (wręcz nawet dotykania) twarzy, zabroniona jest sauna czy solarium. 

Iniekcje botoxem mogą wiązać się z pewnymi objawami ubocznymi. Należą do nich bóle głowy, mikro krwiaki w miejscu iniekcji toksyny, przejściowe zbytnie zaciągnięcie skóry na czole co skutkuje nienaturalnym uniesieniem łuków brwiowych – jest to jednak całkowicie przejściowy stan. 

Usuwanie zmarszczek mimicznych osoczem bogatopłytkowym

Wampirzy lifting to najbardziej naturalny spośród zabiegów przedstawionych w tym artykule. Polega na równomiernych iniekcjach osocza PRP pobranego z krwi własnej pacjenta w kłopotliwe obszary na skórze twarzy, szyi, dekoltu oraz wierzchnich części dłoni. Osocze bogatopłytkowe podaje się metodą iniekcji bardzo cienką igłą, czyli mezoterapii igłowej. Mezoterapia igłowa owłosionej skóry głowy osoczem to również skuteczna metoda zagęszczania włosów i stymulacji cebulek do produkcji nowych włosów. 

Pokrewnym zabiegiem jest również odmładzanie za pomocą fibryny aktywnej. Zabieg rewitalizacji fibryną bogatopłytkową przebiega niemal identycznie. 

Czytaj również: Wiosna 2018 – najlepsze zabiegi medycyny estetycznej

Czy rewitalizacja osoczem bogatopłytkowym jest dla Ciebie?

Mezoterapia osoczem to zabieg ograniczony wiekiem pacjenta – ponieważ celem terapii jest zmuszenie komórek do samonaprawy i dostarczenie im niezbędnych składników odżywczych tam gdzie są naprawdę potrzebne, zabieg ten może być nie do końca skuteczny w przypadku osób w podeszłym wieku. W ich przypadku bardziej sprawdzi się zabieg wypełniania zmarszczek wypełniaczem. Zabiegi osoczem bogatopłytkowym na twarz popularnie wykonuje się w takich przypadkach: 

 • rewitalizacja skóry 
 • profilaktyka antystarzeniowa (anti-aging) u osób młodych 25+
 • delikatne wygładzenie pierwszych zmarszczek mimicznych